Ömer Gülçiçek

Mar 26, 2021

4 min read

Miyop Lazer Göz Ameliyatı

Tam hatırlamıyorum ama sanırım ortaokulun son zamanlarından beri gözlük kullanıyorum, yani neredeyse tüm gençliğimi gözlüklü geçirdim. Havuz/denize gittiğinde etrafındaki insanları görememek, halı saha maçta gözlükle oynamak zorunda kalmak, metrobüse bindiğinde camlarının buharlaşması, şu korona günlerinde maskeyle beraber etrafını göremiyor olmak; gözlük kullanmanın zorluğunu gözlük kullananlar biliyor ve uzunca bir süredir ameliyat olma konusunda kendimi ikna etmiştim.

Bu makalede anlatılacak olanlar kendi tecrübelerim. Hastaneye, doktorunuza ve göz numaranıza göre sizlerde farklı bir sonuç doğurabilir.

19 Mart tarihinde gözümün ameliyata uygun olup olmadığını öğrenmek için Dünyagöz Bağcılar hastanesinde Prof. Dr. Sıtkı Samet Ermiş‘e muayene olup, 20 Mart‘a ameliyat günü aldım.

Muayene

Son kullandığım gözlüklerin numaraları sağ 2.50 ve sol 2.00’dı. Muayenede sağ göz 3.50, sol göz 3.00 numara miyop çıktı. Kornea kalınlığınıza göre çeşitli lazer operasyonlarına uygunluğunuz belirleniyor. Benim gözlerim tüm lazerlere uyumluydu ve doktorum korneayı kesip lazer yapacağını belirtti. Göze bıçak değeceği için bunu pek istemediğimi belirttiğimde, no touch lazerde karar kıldık.

Ameliyat Öncesi

Ameliyat

Ardından tekrar tekerlekli sandalye yardımıyla odanıza çıkarılıyorsunuz ve üstünüzü giyiyorsunuz. Tüm operasyon bu kadar.

Ameliyattan çıktıktan hemen sonrası

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası 3–4 gün boyunca kullanacağınız, ışığı kesen gözlük

Lensler gözünüzden çıkana kadar duş ve gözünüzü ovuşturmak yasak, sabah kalktığımda yüzümü bile yıkamıyordum. Hastaneden ayrılıp eve dönme aşamasına geçtiğinizde gözünüz yavaş yavaş kapanmaya başlıyor; daha doğrusu ışık sizi rahatsız etmeye başladığı için gözlerinizi kapatmak zorunda kalıyorsunuz.

Ameliyat günü ışık inanılmaz derecede rahatsız ediyor. Bir çok ameliyat olmuş kişiden duyduğum ve doktorumunda uyarısına göre ilk gün çok büyük acı ve yanmalar yaşacağım belirtilmişti ve buna hazırlıklıydım. Ama çok şükür pek bir acı hissetmeden ilk günü tamamladım. Işığa hassas olduğunuz için size verilen gözlükleri 4 gün boyunca (gözünüze göre bu süre değişebilir, bende 4 gün sonra çıkarıldı) sadece gözünüze damla damlatmak için çıkarabiliyorsunuz. Gözünüzü ovuşturmamanız gerekiyor, her ne kadar yanma acı hissetsenizde ovuşturmamaya gayret ettim.

İlk gün ben zifiri karanlık bir odaya kendimi hapsedip, damla saatlerim hariç sadece uyudum. İkinci gün biraz daha perdeyi aralayıp ışığa katlanabilir hale geliyorsunuz; ve gözünüz enfeksiyon kapmış mı diye hastaneye kontrole çağırıldım. Üçüncü gün ise artık lambaları yakmadan gündüz salona siyah gözlüklerle oturabilir hale geliyorsunuz fakat telefon bilgisayar gibi ekranlara bakınca hemen rahatsız oluyordum. Tekrar kontrole gidiyorsunuz ve koruyucu lensler ve siyah gözlükler gözünüzden çıkarılıyor. O an artık telefona ve gün ışığına katlanabilir hale geldim. Şiddetli ışığa ve güneş ışığına direkt maruz kalmamanız gerekiyor fakat sokakta gözlüksüz yürüyebilir ve telefona bakabilir hale gelmiştim. 4–5–6. günler derken gözünüz yavaş yavaş iyileşmeye başlıyor. 1 ay sonunda tekrar bir kontrolüm var ve o zamana tam görme bekleniyor. O güne kadar, uzağı net görüyorum fakat sanki 2 net görüntü var gibi, tam rahat görme sağlanamıyor.

Ameliyat Fiyatı & Hastane Yorumlarım

Ameliyat Fiyatı

Hastane Yorumlarım

Umarım göz rahatsızlığı yaşayan herkes bir gün sağlığına kavuşabilir. Bu makaleyi ameliyatımdan sonraki 6. günümde yazıyorum ve sonuçlar şimdiden heyecanlandırıyor. Ameliyattan 1 ay sonra son kontrolüm olacak ve tam görme beklenecek, inşallah sorunsuz görmeye başlarım. Olası gelişmeler olduğunda makaleyi güncelleyeceğim.

Benim gibi bilgisayar başında çalışan kişiler no touch lazerde ameliyat sonrası ilk 3 gün sadece bilgisayardan değil, hayattan uzak kalacağının bilincinde olmalı. Diğer lazer yöntemlerinde bu süre azalabiliyor. Ben 1 haftalık rapor alarak iyice dinlenmeyi tercih ettim. Gözüm kurudukça suni göz yaşı ile ıslandırıp dinlenmeye çekiliyorum.

Gözünüz ile ilgili tüm soruları doktorunuza danışın fakat ameliyat anı ve sonrasındaki merak ettiğiniz her soru için tarafıma mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

Kişisel Blog Sitem: omergulcicek.com

Makaleyi alkışlayarak destek olabilirsiniz 🌹

Frontend Developer

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.