Miyop Lazer Göz Ameliyatı

Muayene

Öncelikle gözlük camlarımın kaç numara olduğu ölçülüp, makineden gözlerime bakıp hava üflendi. Ardından birisi mavi, diğeri kırmızı ışık veren makineler ile kornea kalınlığı gibi bilgileri çıktı veren bir makinede ölçümler yapıldı. Ardından doktor eşliğinde uzaktaki rakamları okuyup gözlerimin kaç numara miyop olduğu belirlendi.

Ameliyat Öncesi

Ameliyattan önce göz numaralarımdan emin olmak amacıyla tekrar hızlıca bir muayene olup, hangi numaraya göre lazer yapılacağı tekrar teyit edildi. İlk olarak korona testi için parmaktan kan alarak sonucu bildirdiler. Ardından size ayrılan odada kıyafetlerinizi çıkartıp, verilen ameliyat önlüğünü giyiyorsunuz. Burası gözlüğünüzü son olarak çıkardığınız yer oluyor, ardından tekrar takmayacaksınız. Bir kişi tekerlekli sandalye ile sizi alıp ameliyathaneye gitmenize yardım ediyor.

Ameliyat

Ameliyat için uzandığınızda suratınıza bir poşetimsi bir şey seriliyor ve göz kapaklarınızı kapatmamanız için bir alet yardımızla açık tutuluyor. Gözünüzün kurumasını önlemek içinde sürekli su ile temizleniyor. Sizin tek yapmanız gereken hemen karşınızdaki küçük lazer ışığına odaklanmak. Lazer çok kısa sürede işlemi tamamlıyor ve gözünüzü korumak amaçlı koruyucu lens takılıyor. Diğer göze geçilip aynı işlemler tekrarlanıyor. O an operasyon gözünüzle alakalı olacağı için bi tık korku geliyor ama zerre acı hissetmeden tek göz yaklaşık 3 dk gibi bir sürede tamamlanıyor. Yani ameliyat toplamda yaklaşık 6–7 dakikada sıfır acı ile tamamlanıyor.

Ameliyattan çıktıktan hemen sonrası

Ameliyat Sonrası

Ameliyattan çıktığınız andan itibaren yaklaşık yarım saat gibi bir süre etrafınıza bakabiliyorsunuz. Ameliyat anı kullanılan damlalardan ötürü ışıkta sizi çok rahatsız etmiyor. Odanıza bir kişi geliyor ve kullanmanız gereken damlalar hakkında bilgi veriyor. Işığı engellemek amacıyla gözünüze siyah bir gözlük takılıyor.

Ameliyat sonrası 3–4 gün boyunca kullanacağınız, ışığı kesen gözlük

Ameliyat Fiyatı & Hastane Yorumlarım

Ameliyat Fiyatı

Fiyatlar zamanla değişeceğini hesaba katın ama Mart 2021 tarihinde Dünyagöz’de no touch lazer ameliyatım için her şey dahil (muayene, korona testi ve ameliyat) ₺7.000’e yaptırdım. Kullanacağınız damlalarda yaklaşık ₺300 tutuyor.

Hastane Yorumlarım

Dünyagöz Bağcılar hastanesi muayene ve ameliyat günleri çok iyi ilgilenip, bilgilendirmeleri yaptı. Fakat ameliyat sonrası ilgisizliği çileden çıkartıyor. Dünyagöz gibi bir özel hastaneye hiç yakıştıramadım. Kontrol günümün geldiğini ve doktoruma görünmem gerektiğini söylediğim her aramamda, doktor bugün müsait değil yarın gelin diyip ötelendim. 5 dk’lık bir kontrol için vakit ayırmamak çok tuhaf. Farklı saatlerde sürekli aramama rağmen hep bugün müsait değil dendi. Muayene ve ameliyata anında zaman ayrılıp, kontrol günlerinde hastanın umursanmaması rezalet. Bir kerede artık aramalarımdan sıkılmış olmalılar ki adımı not alıp tarafıma dönüş yapılacağı söylendi ama tabiki arayan soran olmadı… En sonunda hastaneye randevu almadan gittim ve doktorumla görüştüm.

--

--

Frontend Developer

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store