Her yıl gelenek haline getirdiğim biten yılın değerlendirmesi ve yeni yıl hedefleri makaleme bu senede devam ediyorum.

Blog sitemin teknik alt yapısını sürekli değiştirmemden ötürü bazı eski makalelerime maalesef ulaşamıyorum. En azından bundan sonrasının düzenli olacağını garanti edebilirim.

😷 2020’nin Kısa Özeti

Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya hızla yayılan ve hayatı felç eden COVID-19 virüsü herkesin planlarını bozdu. İlk zamanlarda her dışarıdan eve geldiğimizde uzun uzun el yıkamamız, gözlükleri buhar yapan ve nefes almayı zorlaştıran maskeler, arkadaş çevremizle görüşememek vb iyice bunalttı herkesi. Fakat ilerleyen zamanlarda artık maskeyede, virüsede alıştık.

Ben zaten evden pek çıkmayan birisi olduğum için başlarda bu yeni düzene alışmakta zorluk çekmedim; çünkü zaten mevcut yaşamım insanlardan ve sokaklardan uzak olduğu için hayatımda bir şey değişmemişti. Zamanla dışarı çıkamamak, arkadaşlarla ayda bir bile olsa kahve içememek beni bile bunalttı ve aralarda parklarda buluşup sohbet ettik.

Geniş pencereden baktığımızda 2020 yılı, dünya için bir çok felaketi barındırsada özel hayatımda oldukça güzel gelişmelere tanıklık etti. Bunları başlıklar altında topladım.

💹 Borsa

Aylarca borsayı takip etmek, yorumları okumak kafayı yedirten bir süreç oldu. Sonucunda maalesef istediğimiz sonuçları alamadık ve zararla borsadan çıkma kararı aldım, uzun bir sürede tekrar bulaşmayı planlamıyorum.

🎓 Okul

💻 Bilgisayar & Araba

Elimdeki bütçe ile son sistem bir oyun bilgisayarı topladım. Üst düzey performans almama rağmen, ”oyun oynamıyorum, neden böyle bir bilgisayar aldım?” sorusu kafamı çok kurcaladı. Gün geçtikçe bu his, pişmanlığı arttırdı ve 6 ay kullandıktan sonra elden çıkarttım. Yeni yılda Macbook Pro almayı planlıyorum.

Bu yılın güzel geliştirmelerinden biriside araba almış olmam. Zerre arabalardan anlamazdım fakat elimdeki birikmiş, borsa ve ailemdeki eski aracı satıp, birazda kredilerle destekleyerek Volkswagen Polo 1.6 TDI Comfortline satın aldım.

🏢 İş Hayatı

Pantemi yüzünden remote başladı ve 2020 sonuna kadar böyle devam etti. Yeni yılıda büyük ölçüde bu şekilde ilerletiriz gibi duruyor. Çok yoğun fakat verimli bir ilerleyiş ile yorgun bir şekilde yılı noktaladım.

Buna ek olarak Kodluyoruz ekibi Ekim ayı itibariyle tarafıma Frontend eğitimi vermem için ulaştı. Aralık sonu itibariyle hafta sonu saat 10:00–15:00 arasında -genelde 17:00’a kadar- eğitim verdim. Sıfır seviyesinden HTML, CSS, SASS, BEM konularını anlatıp, Psd to CSS üzerinde durdum. Yeni yıl itibariyle Git, JavaScript ve React anlatarak eğitimi noktalayacağım.

Hafta içi iş, hafta sonu eğitim vermek yorgunluktan hasta etmiş olsa bile bu yoğunluk ve üretkenlik çok hoşuma gidiyor.

✍🏻 Blog

👨🏻‍💻 Kodlama

  • omergulcicek.com — Kişisel sitemi Gatsby ve MDX alt yapısı ile baştan geliştirdim
  • turkuazcss.com — Css framework’ümün sitesini React ve SPA ile tamamladım
  • turkcedokuman.com — Türkçe doküman sitemi yeni arayüz ile güncelledim
  • Football — 300+ futbolcu datasını grafiksel olarak listeler (büyüyünce oyun olacak)

Ayrıca 2020 için GitHub katkılarım:

Github Katkılarım

♟️ Satranç

🎵 Spotify

👨🏻‍✈️ Drone Pilotluğu

Kişisel Blog Sitem: omergulcicek.com

Makaleyi alkışlayarak destek olabilirsiniz 🌹

Frontend Developer