2019 Değerlendirmesi - İlk Ay

2018'in Ardından adlı makalemde geçmiş yılı eleştirip, yeni yıldaki hedeflerimden bahsetmiştim. Yıl içerisinde 2019 değerlendirmesini konu alan 3 kişisel makale yazmak istiyorum.
2019 Değerlendirmesi - İlk Ay
2019 Değerlendirmesi - İlk 6 Ay
2019'un Ardından
Bu makalede “İlk Ay” makalesi ile, 2019'da ki hedeflediğim konularda özeleştireler de bulunacağım.

2019 Hedeflerim

Planlı Yaşam

Planlı ve elimden geldiğince düzenli yaşamak istediğimi yazmıştım. Bunun için ilk hamlem, Google Takvim & Google Keep ile yapacaklarımı not alarak programlı şekilde ilerlemekti.

İlk olarak Google Takvimde 7 adet kategori ile takvimime yapacaklarımı kaydetmeye başlamıştım. Sonradan bu maddelere 3 kategori daha ekledim ve şuan 10 kategori ile takvimim dolu ve zaman yönetimi konusunda yaşantıma etkisi olduğunu görebiliyorum.

Google Keep’i ise farklı başlıklar altında notlar alarak kullanıyorum. Bunlar teknik ve normal hayatta yapacağım şeyler, Freelance işlerimde ki ödemelerin durumu, uzun vadede ihtiyacım olan alacaklarım, yazmayı planladığım makaleler için kaynak ve konu başlıkları özetleri, farklı alanlarda uzman kişilerin isimleri gibi çeşitli başlıklara ayrılmış durumda.

Bu sayede hem hiçbir şeyi unutmamış oluyorum, hemde sürekli not tutma alışkanlığı edinmiş oluyorum.

Uyku Düzeni

Uyku düzenim için kendimde çok inanmayarak düzelteceğimi ummuştum ama maalesef günde kaç saat uyuduğum belli olmayarak düzensiz uyku hayatım devam etmekte.

Spor

Sporu hayatıma çok katmak istesem de katamadığımdan yakınmıştım. Başladığım yüzme kursuna ve her ay hamama gitme alışkanlığım istikrarlı biçimde devam ediyor. Toplamda ay içerisinde 9 kez yüzmüş oluyorum, neredeyse 3 günde 1 suyun içerisindeyim. Yüzmede oldukça ilerledim ve biraz olsun bilgisayardan uzaklaşıp spora ve sosyal hayata katılmayı başardım. Akşamları ise farklı hareketler ile spor yaparak Ocak ayı için hedefimi başardığıma inanıyorum.

Kitap & Edebiyat & Tarih

Hedeflediğim kitapların siparişlerini ay sonu yapabildim, henüz elime ulaşmadılar ama bu hedefimi yeni yeni başarmaya başlayacağım.

Edebiyat, şiir, tarih konularında sürekli olarak okuyor, video izliyor ve araştırma yapıyorum. Yıl sonuna kadarda böyle ilerleyebileceğime inanıyorum.

Matematik & Rubik Küp & Satranç

Elime test kitaplarını alıp soru çözmesem de, Instagram üzerinden düzenli olarak matematik soru çözümlerini izleyip aklımdan çözüyorum.

Matematiksel zekamı geliştirmek adına rubik küp ve satranca ağırlık vereceğimi söylemiştim. Hedeflerim arasında en çok istikrar sağladığım madde bu oldu. Öncelikle Türkiye’de satın aldığım 3 farklı marka küpten de memnun kalmadım ve kaliteli küp araştırmasına başladım. Dünya rubik küp şampiyonlarının MoYu marka küpleri kullandığını görünce MoYu AoLong 3x3 rubik küpünün siparişini Çin’den verdim. 1 ay içerisinde elime ulaştı ve kalitesi, kayganlığı ile gerçekten tam not almayı hak ediyor. Bu satın aldığım küple 4.9sn’lik dünya rekoru var. Benim kişisel rekorum eski küplerle 57sn’ydi. Elim yavaş yavaş ısınıyor ama şu anda yaklaşık 1.30dk’da bitirebiliyorum. Hedefim ilk olarak 1 dk’nın altında bitirebilmek.

Satrançta ise öncelikle Cem Gündoğan’ın Satranç TV kanalını keşfettim. Birçok satranç youtuber’ı olmasına rağmen Cem’in oyun zekasını daha çok beğeniyorum. Maçları at yarışı anlatır gibi anlatması, arada alakasız konulara geçiş yapması ile ilgimi çekti. Satrançta sadece taşların nasıl gittiğini biliyordum ve basitçe oynardım. Cem sayesinde taktiksel zekam gelişti. Ardından önce bilgisayar ile satranç kapışmalarına başladım, sonrasında chess.com mobil uygulamasını indirerek yabancı insanlar ile gün içerisinde yaklaşık 3–5 maç oynuyorum. İlk olarak süresiz satranç kapışmalarına başladım ardından 10dk’lık ve şu anda 5dk’lık satranç kapışmaları yapıyorum.

Gezi

İlk olarak Bursa-Cumalıkızık ve Trabzon’a gitme hedefim vardı, ilk ay içerisinde bunu gerçekleştiremedim ama çıtayı oldukça yukarı çıkararak Türkiye ve Dünya’yı gezmek istemeye başladım. Bunda Mehmet Genç’in TEDx konuşması ve Emre Durmuş’un çok büyük etkisi oldu. Bu yıl içerisinde yurt dışı çok gerçekçi gibi görünmese de, maddi imkanlarım el verdiğince ülkemizi karış karış gezmeye çalışacağım.

Yazılım

2019'da ki bu hedeflerimin bir çoğu aslında günümün tamamını esir alan yazılımdan biraz uzaklaşıp farklı alanlara ilgi gösterebilmek adına listelenmişti. Yani amacım zaten yazılımdan biraz zaman kırpıp, sosyalleşmeye yönelikti. O yüzden kod yazma saatim büyük oranda azaldı diyebilirim. Tabii ki de bu freelance aldığım işleri etkilemiyor, fakat mesela kişisel projelerime Ocak ayı içerisinde sanırım hiç bakamadım. Bundan şikayetçi değilim çünkü farklı alanlara el atmış olmaktan mutlu oldum.

2019'un Ocak ayı değerlendirmesi bu şekilde. Kendi adıma verimli bir ay geçirdiğimi düşünüyorum. Bir sonraki 2019 değerlendirmesi Temmuz ayında yazılacak ve ilk 6 ayı değerlendireceğim.

Kişisel Blog Sitem: omergulcicek.com

Makaleyi alkışlayarak destek olabilirsiniz 🌹

Written by

Frontend Developer

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store